Bellovics Imre
Bellovics Imre

2024. december 9. Hétfő

Bellovics Imre

zeneszerző, karnagy

Névváltozatok

Bellovits

Születési adatok

1847. augusztus 26.

Budafok, Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye

Halálozási adatok

1921. március 27.

Budapest


Család

Unitárius családból származott. Testvére: Bellovics Ferenc karnagy, zenetanár.

Iskola

Esztergomban éretts. (1865), a prágai konzervatóriumban J. Krejcinél orgonaművészi, B. Smetanánál zeneszerzői tanulmányokat folytatott (1865–1867).

Életút

Tanulmányai befejezése után Pesten, ill. Budapesten telepedett le (1867-től), s mint polgári iskolai ének- és zenetanár működött (1867–1880). A Nemzeti Zenede zongoratanára (1880–1882), egyúttal a Budapesti Zenekedvelők Egylete igazgató-karnagya (1881- től) és az egyesület által megszervezett ének- és zeneiskola igazgatója (1885-től). Nyugdíjazása után Mátyásföldre költözött. A Mátyásföldi Nyaralótulajdonosok Egyesületének elnöke (1908–1911). A századforduló népszerű karnagyaként rendszeresen vezényelte a kor legismertebb fővárosi egyesületeit (pl. Országos Magyar Daláregyesület, Pesti Nemzeti Dalkör, Budai Dalárda stb.). Kórusaival a magyar oratórikus zene úttörője. Zeneszerzőként elsősorban kórusműveket, zongoradarabokat és műdalokat komponált. Számos népszerű polgári iskolai ének- és zenetankönyvet írt és szerkesztett, amelyek évtizedekig használatban voltak.

Emlékezet

Ötvenéves tevékenységéről szerte az országban megemlékeztek, a Budapesti Zenekedvelők Egylete koncertet adott tiszteletére (1906).

Főbb művei

F. m.: Énektan. Polgári iskolák számára. I–IV. köt. Többekkel. (7. kiad. Bp., 1883)
Énektan polgári iskolák és felsőbb leányiskolák számára. I–III. füz. (13. teljesen átd. kiad. Bp., 1895)
Polyhymnia. Egy- és többszólamú énekek gyűjteménye. Többekkel. (Bp., 1900).

Irodalom

Irod.: Id. Ábrányi Kornél: A magyar zene a 19-ik században. (Bp., 1900)
A Budapesti Zenekedvelők Egylete és B. I. (Zeneközlöny, 1906).

Megjegyzések

Gulyás II. köt.: Bellovits Imre néven!

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője