Bobula János, id.
Bobula János, id.

2024. december 6. Péntek

Bobula János, id., kis- és nagypiaskai és zagajówi

építész, építőmester

Névváltozatok

Bobula Jan Nepomuk, id. 

Születési adatok

1844. március 15.

Liptóújvár, Liptó vármegye

Halálozási adatok

1903. november 15.

Budapest


Család

F: Pozdech Mária, Pozdech József harangöntő mester leánya. Fia: Bobula János, ifj. (1871–1922) és Bobula Titusz építészek. Unokája: Bobula Ida (1900–1981) történész.

Iskola

A komáromi gimnázium elvégzése után Rimaszombaton Miks Ferenc építőmesternél tanult. Pesten építőmesteri okl. szerzett (1863).

Életút

Losoncon művezető (1863–1864), Pesten rajzoló és művezető (1864–1867), építőmester (1867-től). Az Országház ún. főfelügyelője és a főrendiházi palota gondnoka. A Szabadelvű Párt országgyűlési képviselője (Ólubló, 1892–1897).

A magyarországi szlovák közélet egyik jelentős személyisége. A Junos c. ifjúsági lap szerkesztője, majd a pesti Nemzeti Demokrata Tót Kör (Slovensky Národnodemokraticky Spolok) alapítója és lapja, a Slovenské Noviny szerkesztője (1868–1875), utóbb a rövid életű Dunaj nevű lap alapító szerkesztője és kiadója (1876). Irányítása alatt működött továbbá az első magyarországi szlovák nyomda és könyvkiadó, a Minerva (1869–1872). Az általa létrehozott egyesületek és lapok egy ún. új szlovák iskolát alakítottak ki, amelynek célja a magyar–szlovák megbékélés és együttműködés volt.

Az 1880-as évektől több fővárosi épületet tervezett; ezek közül a bp.-i Eötvös utcai Schneider-palota, a bp.-i tudományegyetem Sebészeti Klinikája (az Üllői úton), ill. saját háza, a Bobula-palota (az Andrássyút 62. szám alatt, 1882-től) a legismertebbek. Az 1885. évi országos kiállítás épületeinek tervezője. A modern építészeti törekvések egyik úttörője, több írásában fogl. Magyarország építészetével.

Emlékezet

A Bobula-palota 1890-ig volt a család tulajdonában, ekkor Bobula János eladta Kollerich Pálnak. Az épület 1950-től a magyar állam tulajdona, korábban itt működött az MTA Földrajztudományi Kutatóintézete. Halálának századik évfordulóján emléktábláját avatták fel a Bobula-palota falán (1903. nov. 15-én).

Szerkesztés

A magyarországi szlovák közélet egyik jelentős személyisége. A Junos c. ifjúsági lap szerkesztője, majd a pesti Nemzeti Demokrata Tót Kör (Slovensky Národnodemokraticky Spolok) alapítója és lapja, a Slovenské Noviny szerkesztője (1868–1875), utóbb a rövid életű Dunaj nevű lap alapító szerkesztője és kiadója (1876). Irányítása alatt működött továbbá az első magyarországi szlovák nyomda és könyvkiadó, a Minerva (1869–1872). Az általa létrehozott egyesületek és lapok egy ún. új szlovák iskolát alakítottak ki, amelynek célja a magyar–szlovák megbékélés és együttműködés volt. Az általa alapított Építészeti Szemle c. folyóirat szerkesztője (1892–1898).

Főbb művei

F. m.: Pasigrafiai szótár a magyar nyelvhez. Bachmaier Antal rendszere szerint. (Bp., 1886)
Magyarország iparügye. (Bp., 1888)
Építészeti szemlélődések a modern építészeti kérdések megvilágítására. (Bp., 1892)
Huszonöt év a magyar ipar szolgálatában. (Bp., 1897).

Irodalom

Irod.: Kálnoki Henrik: B. J. szereplése közéletünkben. (Bp., 1879)
Fekete J. Csaba: a Bobula-palota építéstörténete. (?, 2002)
Kovács Anna: Pest város szlovák építője: B. J. (Barátság, 2003).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője