Holubán Ferenc
Holubán Ferenc

2024. december 6. Péntek

Holubán Ferenc

birkózó, edző

Születési adatok

1887. szeptember 29.

Kovácsházi puszta [= Mezőkovácsháza] Csanád vm.

Halálozási adatok

1945. március 5.

Budapest

Temetési adatok

1945. március 6.

Budapest

Kerepesi út


Család

Sz: Holubán Péter, a jószáshelyi Purgly család parádéskocsisa, Dulka Julianna. Testvére: Holubán Péter Pál (1880–).

Iskola

Hentes szakképesítést szerzett.

Életút

Az aradi Toldi Athletikai Club (AC) és a Kereskedelmi Alkalmazottak Országos Sport Egyesülete (KAOE) birkózója, súlyemelője (1905–1910). Az ún. rendkívüli olimpiai játékokon 3. (1906: könnyűsúly); magyar válogatott (1905–1906). Később az egyik első ismert magyar professzionalista birkózóként és pankrátorként ért el nemzetközileg is jelentős eredményeket (1930-ig). Már amatőr pályafutása mellett elvállalta a Postás Sport Egyesület (= Budapesti Posta és Távirda Tisztviselők Sport Egyesülete, BPTTSE) birkózóinak felkészítését (1908-tól), majd a magyar birkózóválogatott edzőjeként tevékenykedett (1920-as évek; ő készítette fel a göteborgi „kisolimpiára” a magyar birkózóválogatottat, 1923-ban).

Emlékezet

Budapesten (Erzsébetváros, VII. kerület Rózsa utca 8.) élt, a Kerepesi úti Temetőben, családi síremlékben nyugszik.

Irodalom

Irod.: Rózsaligeti László: Magyar olimpiai lexikon. 1896–2008. (Bp., 2009). Megjegyzés: a Kerepesi úti síremléke szerint világbajnok is volt. Szintén uo. a halálozási adata: 1945. márc. 6-a, Rózsaligeti szerint ez a dátum temetése napja!

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője