Istenes Károly
Istenes Károly

2024. november 5. Kedd

Istenes Károly

gyógypedagógus

Születési adatok

1880. június 19.

Udvard, Komárom vármegye

Halálozási adatok

1961. november 18.

Budapest

Temetési adatok

1961. november 27.

Budapest

Rákoskeresztúr


Család

Sz: Istenes Antal, Dékány Jusztina. F: Stéger Mária.

Iskola

A Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolán gyógypedagógiai tanári okl. szerzett (1903).

Életút

A jolsvai állami siketnéma intézet (1904), a budapesti állami siketnéma intézet, ill. a Siketnémák és Hibásbeszédűek Budapesti Állami Intézetének r. tanára (1904–1940) és igazgatója (1925–1940), a Gyógypedagógiai Tanárképző Intézet ügyvezető igazgatója (1941–1943). Siketügyi országos tanulmányi felügyelő. A beszédhibák javítására szolgáló állami tanfolyam vezetője (1919–1925). A Katolikus Tanügyi Tanács és a Gyógypedagógiai Szaktanács tagja. A magyarországi hallássérültek pedagógiájának egyik jelentős személyisége, alapvetően új eredményeket ért el a siketnémák beszédtanítása és a különböző hibás beszédűek oktatásának vizsgálata terén. Munkáiban a beszédhibákat újszerűen diagnosztizálva megkülönböztetett középsúlyos dadogó, súlyos fokú dadogó, pöszebeszédes, orrhangzós beszédű beszédhibákat, valamint elsők között különítette el az afáziásokat (= általában agyi sérülés miatt kialakult beszédképtelenség) a hallónémáktól. A beszédhibák javításmódjának gyakorlati kézikönyve (1928) c. nagyjelentőségű művében részletesen vizsgálta a magyar beszéd hangkapcsolódási sajátosságait és a magyar nyelv fonetikai rendszereit. Több beszéd- és hangtani táblázatot is szerkesztett.

Szerkesztés

A Siketnémák és Vakok Oktatásügye c. folyóirat társszerkesztője (1929–1935).

Főbb művei

F. m.: A dadogás és pöszebeszéd gyógyítása. (Bp., 1914)
A háború siketei, némái, siketnémái és hibásan beszélői. (Magyar Gyógypedagógia, 1916 és külön: Bp., 1916)
A siketnémák élet-, lélek- és neveléstana. (Bp., 1923)
Hangkapcsolódások a magyar beszédben, különös tekintettel a siketnémák hangos beszédére. (Vác, 1924)
A beszédhibák javítására szolgáló állami tanfolyam 25 éves története. (Bp., 1925)
Statisztikai adatok a siketnémákról az „Orvosi vélemények” alapján. Összeáll. (Bp., 1925)
A beszédhibák javításmódjának gyakorlati kézikönyve. Összeáll. (Bp., 1928)
A beszéd és az iskola. A magyar beszéd technikája és annak nevelési lehetősége az iskolában. (Iskola és Egészség, 1933)
Hangkapcsolódások a magyar beszédben, különös tekintettel a siketnémák hangos beszédére. (A Siketnémák és Vakok Tanárai Országos Egyesületének kiadványa. Vác, 1934)
A magyar beszéd asszimilációs törvényei. (Bp., 1934)
Fonetikai rendszerek. (Vác, 1937).

Irodalom

Irod.: Ki kicsoda? Kortársak lexikona. (Bp., 1937).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője