Kóbor Enikő
Kóbor Enikő

2024. április 19. Péntek

Kóbor Enikő

pszichológus

Születési adatok

1943. július 13.

Kecskemét

Halálozási adatok

1976. december 26.

Budapest

Temetési adatok

1977. január

Zalaegerszeg

Köztemető


Család

Nagyszülei: Sáfrány István, Sztáry Ilona. Sz: Kóbor Vilmos, Sáfrány Ilona középiskolai tanárok. Áthelyezésük után Zalaszentgróton telepedtek le. Testvére: dr. Kóbor Tonuzóba (1945–) és dr. Kóbor Tünde. 

Iskola

A Zalaszentgróti Gimnáziumban éretts. 1961), a leningrádi Zsdanov Egyetem BTK-n pszichológus okl. szerzett (1966), az ELTE BTK-n doktorált (1970). 

Életút

Az ELTE BTK Felsőoktatási Pedagógiai Kutatócsoportjának gyakornoka (1966–1967), az átszervezés után a Felsőoktatási Pedagógiai Kutatóközpont tud. segédmunkatársa (1967–1971), az MTA Pszichológiai Kutató Intézete tud. munkatársa (1971–1976). 

A pedagógusok nevelő tevékenységének hatékonyságával, pedagógusjelöltek komplex pszichológiai vizsgálatával foglalkozott. 

Főbb művei

F. m.: Egy vizsgálat melléktermékei, (BME Pedagógiai Közlemények, 1968)
Mit kell tudni a vizsgáról? (Bevezetés az egyetemi tanulmányokba. Bp., 1969)
Az egyetemi vizsga problémájához. (A vizsgáztatás a felsőoktatásban. Bp., 1970)
Vizsgafeszültség és egyéni teljesítmény. Monográfia és egy. doktori értek. is. (Pszichológia a gyakorlatban. 19. Bp., 1972)
Pedagógusjelöltek komplex vizsgálatának néhány tapasztalata. Róna Borbálával és Szabó Pállal. (Felsőoktatási Szemle, 1972)
Műszaki főiskolák hallgatóságának pszichológiai sajátosságai. (Magyar Pszichológiai Szemle, 1974)
Tanárszakos egyetemi hallgatók pszichológiai vizsgálata. (Pszichológiai Tanulmányok. XIV. Bp., 1975). 

Irodalom

Irod.: Golnhofer Erzsébet: K. E.: Vizsgafeszültség és egyéni teljesítmény. (Magyar Pedagógia, 1973). 

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu 2015

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője