Möller István
Möller István

2024. december 6. Péntek

Möller István

építész

Születési adatok

1860. április 9.

Mór, Fejér vármegye

Halálozási adatok

1934. szeptember 30.

Budapest


Iskola

A karlsruhei és a bécsi műsz. egyetemen tanult, Bécsben építész okl. szerzett, az MTA tagja (l.: 1927. máj. 5.).

Életút

Tanulmányai befejezése után magánépítészirodát nyitott. A József Műegyetemen a középkori műépítéstan ny. r. tanára (1915–1934). A Vajdahunyad vára építkezéseinek vezetője (1913-tól). – Számos főúri kastélyt (pl. a donji-miholjai Mailáth-, a szomolányi Pálffy-, a sáromberki Teleki-kastély stb.) épített, ill. több várkastélyt és templomot restaurált (pl. zsámbéki, 1889). Tervei alapján, az általa helyreállított zsámbéki templom mintájára épült a bp.-i Lehel téri templom (1932) és a kalocsa-külvárosi plébániatemplom (1933). – Az MTA Archaeológiai Biz.-ának tagja (1892-től).

Főbb művei

F. m.: A Hunyadi-síremlékek anyaga és kivitele. Építészeti emlékek Hunyadi János idejéből. (Magyarország műemlékei. I. Bp., 1905)
A vajdahunyadi vár építési kora. (Magyarország műemlékei. III. Bp., 1913)
Les monuments de l architecture hongroise. (Bp., 1920)
Az ócsai templom. (Építőipar–Építőművészet, 1921)
Erdély nevezetesebb műemlékei. (Bp., 1929)
A zsámbéki templom. (Bp., 1933).

Irodalom

Irod.: Lyka Károly: M. I. (Magyar Művészet, 1934)
Entz Géza: M. I. zsámbéki helyreállítása. (Műemlékvédelem, 1990)
Román András: Tisztelgés M. I. emlékének. (Műemlékvédelem, 1990)
Gerő László: M. I. zsámbéki restaurálásáról. (Műemlékvédelem, 1992).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője