Balogh Ilona
Balogh Ilona

2024. szeptember 7. Szombat

Balogh Ilona

művészettörténész

Születési adatok

1912. június 24.

Budapest

Halálozási adatok

1947. december 29.

Budapest


Család

Sz: Balogh János (†1942) mérnök, MÁV műszaki főtanácsos, Gergelyi Jolán (†1944). Testvére: Balogh Jolán (1900–1988) művészettörténész.

Iskola

A Pázmány Péter Tudományegyetemen bölcsészdoktori okl. szerzett (1935).

Életút

A bp.-i I. ker. Szilágyi Erzsébet Leánygimnázium (1936–1941), a bp.-i Új Iskola Egyesület Leánygimnáziuma r. tanára (1941–1944), a bp.-i Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteményének múzeumi őre (1945–1947). Magyarországi román kori szobrászattal, ill. a magyarországi román kori művészet itáliai kapcsolataival fogl., egyúttal részt vett testvére erdélyi művészettörténeti kutatásaiban. Alapvetően új eredményeket ért el az erdélyi faépítészet, elsősorban a fatemplomok kutatásában: a faépítészet nemzetközileg is elismert szakértőjeként a téma újszerű megközelítésével, a néprajz és a művészettörténet összefüggő kérdéseinek vizsgálatán keresztül – kivonta a faemlékeket az egyoldalú néprajzi tárgyalás alól. A Szépművészeti Múzeumban rendezte és a kutatás számára feldolgozta Elek Artúr könyvtárát, majd részt vett a francia rajzok kiállításának megszervezésében. Halála előtt megkezdte a múzeum 15. sz.-i metszetanyagának feldolgozását.

Főbb művei

F. m.: Magyar fatornyok. (Bp., 1933)
Adatok az olasz románkori szobrászat magyarországi hatásához. (Archaeologiai Értesítő, 1932/33)
Les édifices de bois l’’architecture religieuse hongroise. (Archivum Europae Centro-Orientalis, 1940)
Az erdélyi fatemplomok kutatásának mai állása. (Magyarok és románok. II. Bp., 1944)
Erdélyi magyar templomi karzat- és mennyezetfestmények a XVII. századból. Entz Gézával, Kelemen Lajossal. (Kolozsvár, 1945)
La Bibliothéque d’’Arthur Elek au Musée des Beaux-Arts. – Elek Artúr könyvtára a Szépművészeti Múzeumban. (Bulletin du Musée Hongrois des Beaux-Arts, 1947)
Római fametszetek a 15. század végéről. (Bp., 1948)
Régi famesterségek. Vál. néprajzi és művészettörténeti tanulmányok. Vál., szerk., a bevezető tanulmányt írta Zelnik József. A bibl.-t összeáll. Tarján Gábor. (Bp., 1981).

Irodalom

Irod.: A. M.: B. I. (Századok, 1947)
Balogh Jolán: In memoriam Balogh Ilonka. (Bulletin du Musée Hongrois des Beaux-Arts, 1948)
Papp Katalin: B. I. (Magyar múzeumi arcképcsarnok. Bp., 2002).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője